وبینار چیست؟ چه طور یک وبینار برگزار کنیم؟


با توجه به پیشرفت روزافزون و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، به‌خصوص اینترنت در عصر جدید، ایجاد بستری برای ارتباط بین افراد در دنیای مدرن امروز امری ضروری به حساب می‌آید. از این رو استفاده از وبینارها و برگزاری وبینار که یکی از بهترین روش ها برای یادگیری، کسب دانش، معرفی و استفاده از تجربیات افراد در کسب و کارهای مختلف است به طور ویژه ای گسترش یافته است.

 برگزاری وبینار به برگزار کننده آن این فرصت را می دهد که خود و کسب و کار خود را با هزینه کم به افراد زیادی معرفی کند و آموزش ها و مطالب خود را برای آنها ارائه دهد. ما در این مقاله ابتدا به تعریفی از وبینار پرداخته و سپس انواع وبینار و روش ها و ابزارهای لازم جهت برگزاری یک وبینار با کیفیت را بررسی می‌کنیم.

وبینار چیست؟

وبینار (Webinar) از عبارت web based seminar  گرفته شده است و ترکیبی از کلمات وب و سمینار است که به زبان ساده به یک سمینار یا همایشی گفته می‌شود که به صورت آنلاین و اینترنتی و با استفاده از نرم افزارهای خاصی برگزار می‌شود.

به عبارت دیگر از طریق وبینار می‌توان بدون نیاز به به ترک منزل یا هر جایی که در آن حضور دارید و با استفاده از رایانه یا لپ‌تاپ یا حتی گوشی موبایل خود در وبینار شرکت کنید. جلساتی که در وبینارها برگزار می‌شود غالباً به امور تجاری و کسب ‌وکارها مرتبط هستند.

ارائه  وبینار به برگزار کنندگان آن این فرصت را می دهد که خود و کسب و کار خود را با هزینه کم به افراد زیادی معرفی کنند و آموزش ها و مطالب خود را برای مخاطبین ارائه دهند.

برگزاری وبینار یا همان سمینار آنلاین قبل از اوج گرفتن بحران پاندمی کرونا نیز وجود داشت و کسب و کارهای زیادی برای معرفی خود و ارائه مطالب خود به مشتریانی که امکان حضور در سمینار حضوری نداشتند از آن استفاده می کردند.

اما با اوج گرفتن پاندمی کرونا پلتفرم هایی که خدمات برگزاری وبینار ارائه می دادند گسترس و توسعه پیدا کردند و افرادی که از این پلتفرم ها برای برگزاری و حضور در وبینار استفاده می کردند نیز به صورت قابل توجه ای افزایش پیدا کردند.

انواع وبینار

انواع وبینار ها را از جهت نوع برگزاری و سپس محتوای ارائه شده در آن می‌توان مورد بررسی قرار داد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم:

 وبینارها معمولا از لحاظ نوع برگزاری به دو نوع مختلف تقسیم می‌شوند:

  • وبینار زنده : همان‌طور که از اسم آن پیداست وبینارهای زنده به صورت زنده و به صورت لایو (پخش مستقیم) برگزار می‌شوند و از این رو امکان تعامل بهتر و بیشتری را فراهم می‌کنند؛ چرا که مخاطب می‌تواند در هر زمان که بخواهد سؤالات خود را مطرح کرده و فوراً یا با فاصله اندکی پاسخ مورد نظر را دریافت کند.

  • وبینارهای ضبط شده : این وبینارها قبلاً برگزار شده‌اند و معمولاً به صورت بازپخش در اختیار مخاطبان جدید قرار می‌گیرند؛ از این رو امکان گفتگوی زنده و پاسخگویی سریع به سؤالات مخاطب وجود نخواهد داشت. برای وبینارهای از پیش ضبط شده می‌توانید چندین زمان تکرار در نظر بگیرید تا همه بتوانند ثبت نام کرده و در زمانی که برایشان مناسب‌تر است از محتوا استفاده کنند.

از لحاظ محتوای ارائه شده در وبینار ها نیز وبینارها را می‌توان به 5 دسته کلی تقسیم کرد که می‌توان به وبینارهای آموزشی، وبینارهای مخصوص ارایه یک محصول، وبینارهای آموزش کارمندان و جلسات تیم، وبینارهای تولید و لیست سازی و وبینارهای مخصوص حفظ و پرورش مشتری اشاره کرد.

چطور یک وبینار برگزار کنیم؟

برگزاری وبینار یکی از بهترین و کاربردی ترین روش ها برای تدریس، برگزاری دوره های آموزشی، معرفی محصول و برند، تبلیغات و بازاریابی می باشد. برگزاری وبینار به مخاطبان شما کمک می کند با شما ارتباط برقرار کنند و همچنین می تواند باعث افزایش نرخ تعامل با مشتریان شود، در نتیجه می توانید، مخاطبین هدف خود را از این طریق پیدا کنید.

برای برگزاری وبینار باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید و قدم به قدم پیش بروید تا تجربه خوبی از برگزاری یک رویداد یا دوره آنلاین را داشته باشید. داشتن استراتژی و محتوای مناسب، استفاده از روش‌های تبلیغات و بازاریابی درست، انتخاب بستر مناسب برای ثبت نام کاربران و …. همه و همه در کیفیت وبینار شما و رضایت مخاطبین و  شرکت‌کنندگان نقش دارند.

موارد مهمی وجود دارد که پیش از برگزاری وبینار باید آن‌ها را مد نظر قرار بدهید. در ادامه به شرح این مؤلفه‌های ضروری خواهیم پرداخت.

ساختار وبینار و انتخاب موضوع برای برگزاری وبینار

اولین قدم برای برگزاری یک وبینار موفق، انتخاب موضوع وبینار است که برای مخاطبان هدف شما جالب توجه باشد. از این رو زمان اغلب وبینارها بین 45 تا 60 دقیقه و ساختار اغلب آن‌ها به این ترتیب است که میزبان یک موضوع مشخص را معرفی می‌کند، دقایقی به پرسش و پاسخ می‌گذرد و در نهایت به یک سخنرانی کوتاه برای ترغیب مخاطب به خرید ختم می‌شود.

بنابراین ابتدا باید یک موضوع مشخص برای وبینار خود پیدا کنید. این موضوع باید مورد علاقه مخاطبانتان باشد، لذا بهتر است که نگاهی به پرسش‌های رایج مشتریان و دنبال کنندگان کنونی خود داشته باشید و ببینید که چه موضوعات و مسائلی بیشتر مطرح شده‌اند. اگر به دنبال استفاده از وبینار در راستای بازاریابی و فروش هستید موضوع آن باید با کسب‌وکار شما مرتبط باشد.

پس از تعیین موضوع، باید رئوس مطالب آن را مشخص کنید و سپس با استفاده از برنامه‌هایی مانند پاورپوینت، یک مجموعه اسلاید برای آن بسازید. دقت کنید که برای تبلیغ وبینار نیز باید یک برنامه بازاریابی داشته باشید. به عنوان نمونه در این راستا می‌توانید از ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایتتان و تبلیغات پولی استفاده کنید. پس از پرداختن به این جزئیات می‌توانید به سراغ مسائل فنی بروید.

ملزومات فنی و ابزارهای برگزاری وبینار

بعد از اینکه یک موضوع عالی برای وبینار انتخاب کردید و محتوای مناسبی آماده کردید، اکنون وقت آن است که ابزارهای مناسب برای برگزاری وبینار خود را پیدا کنید.

مهمترین ابزار، قطعا بستری است که وبینار خود را بر روی آن ارائه می دهید.

پلتفرم وبینار

یکی از اولین اقدامات فنی، انتخاب پلتفرم یا یک سرویس دهنده برای وبینار است. خوشبختانه در این زمینه کمبودی وجود ندارد و گزینه‌های متنوعی (از رایگان گرفته تا پلتفرم‌هایی با هزینه‌های بسیار بالا) در دسترس قرار دارد.

تقریباً تمامی پلتفرم‌های پولی، امکانات تعاملی مانند گفتگوی زنده، نظرسنجی و امکان به اشتراک گذاری صفحه نمایش و وبکم را در اختیار میزبان قرار می‌دهند. به علاوه، این امکان را نیز به شما می‌دهند تا وبینار را ضبط کنید و برای آن برنامه بازپخش تعیین کنید. قیمت هر سرویس عمدتاً بر اساس تعداد شرکت کنندگان در وبینار تعیین می‌شود.

به جز بستری که وبینار خود را بر روی آن برگزار می کنید، به یک سری تجهیزات نیاز دارید که عبارتند از:

دوربین: لازم نیست حتما یک دوربین گران قیمت باشد، اگر دوربین لپ تاپ یا گوشی شما رزولوشن مناسبی دارد، نیازی به هزینه بیشتر نیست.

میکروفون: کیفیت پایین صدا می تواند یک وبینار عالی را از بین ببرد، بنابراین روی یک میکروفون سرمایه گذاری کنید.

اسلاید: با یک اسلاید با کیفیت می توانید، به راحتی مخاطبان خود را راضی کنید. ابزارهای PowerPoint ،Google Slides یا Prezi را در این زمینه بررسی کنید.

ارتباط اینترنتی: سرعت اینترنت شما نقش مهمی در روانی و کیفیت وبینارتان خواهد داشت، از این رو استفاده از اینترنتی پرسرعت برای برگزاری وبینار توصیه می‌شود.

 

برگزاری وبینار آزمایشی

قبل از شروع به کار و میزبانی وبینار خود، با اجرای یک وبینار آزمایشی، تمرین کنید. در وبینار آزمایشی لازم نیست فوق العاده و کامل باشید، اما با اجرای یک وبینار آزمایشی می توانید از بروز هرگونه اشتباه در هنگام رویداد زنده جلوگیری کنید.

بنابراین، اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات شما کار می کنند و بر روی بستر وبینار شما کار می کنند.

همچنین می توانید یک دوست را به تماشای اولین اجرایتان در وبینار دعوت کنید. دوست یا همکار شما می تواند به شما اطلاع دهد که در طول وبینار آزمایشی شما همه چیز عالی است یا نه؟

 

روش پیوستن به وبینار

روش پیوستن مخاطبان شما به وبینار به پلتفرم انتخابتان بستگی دارد. استفاده از برخی از این پلتفرم‌ها مستلزم دانلود و نصب یک نرم افزار معمولاً کم حجم و سپس طی کردن مراحل ثبت نام است. در برخی از آن‌ها قبل از شروع وبینار باید یک لینک مخصوص برای شرکت‌کننده‌ها ارسال شود که تنها از طریق آن امکان حضور در جلسه وجود خواهد داشت. توجه داشته باشید که هر پلتفرمی که انتخاب می‌کنید، ابتدا اسناد یا ویدئوهای راهنمای آن را به دقت بررسی کنید و با همه پیش نیازهای لازم برای حضور کاربران در وبینار آشنا شوید.

 

جمع بندی

وبینارها، برای هر کسب و کار یکی از راه های مفید برای حفظ مشتری های موجود، کسب مشتری های جدید و ارزش آفرینی هم برای آن ها و هم برای خود کسب و کار است. علاوه بر این که نشان دهنده توانایی شما در پاسخ دادن به سوالات آن ها با استفاده از وبینارهای آموزشی است، توانایی کسب و کار ها نیز افزایش می‌دهد زیرا علاوه بر افزایش دانش خود شما، مهارت های نرم افزاری و وب سایتی شما را افزایش می‌دهد.

حال که با وبینار و کارهایی که لازم است برای برگزاری یک وبینار انجام دهید تا حدودی آشنا شدید به راحتی می توانید برای رونق و پیشرفت کسب و کار خود اقدام کنید. تخصص خود را اثبات کرده و هدف های کاریتان را نیز محقق سازید.

لازم است برای تکمیل موضوع وبینار این را بگوییم که چند سالی است که کلاس های مجازی و دوره های مجازی و آنلاین در ایران برگزار می شود که مدل وبینار را می توان از انواع جدید تر همان کلاس های مجازی دانست.

منبع : وستا

Powered by Froala Editor

Powered by Froala Editor

07 اسفند 1400