7 اشتباه در مدیریت سامانه آموزش مجازی


تامین سامانه آموزش مجازی یک سرمایه گذاری است. حتی اگر از برنامه های غیر بومی نیز برای راه اندازی دوره های آموزشی خود استفاده کرده باشید نیز به صرف زمان نیاز خواهید داشت. به هر حال شما باید نحوه استفاده از سیستم ها را بیاموزید.

به یاد داشته باشید که سیستم مدیریت آموزش آنلاین به گونه ای طراحی شده است که مشکلات موجود در آموزش از راه دور را به کلی از میان بردارد، نه اینکه مشکلات تازه ای را ایجاد کند. در این مقاله با ما همراه باشید.  

در ادامه با اشتباهات متداولی آشنا می شوید که در هنگام استفاده از این سیستم ها مشاهده شده است.از این گذشته ما راهکارهایی را برای جلوگیری از بروز چنین اشتباهاتی در اختیار شما می گذاریم.

 

اشتباهات رایج هنگام استفاده از سامانه آموزش مجازی

اگر این سیستم ها به درستی به کار گرفته شوند، مزایای بیشماری را برای شما در پی خواهند داشت. در این حالت تا حد زیادی از زمانی که برای برقراری ارتباط با مخاطبان صرف می شود نیز کاسته خواهد شد. از این گذشته فراگیران با کمال میل برای استفاده از محتوای آموزشی شما باز می گردند. با وجود چنین مزایایی هرروز بر تعداد کسانی که به دنبال استفاده از این سیستم مدیریتی هستند نیز افزوده می شود. در این بخش به اشتباهات رایجی اشاره می کنیم که ممکن است هنگام استفاده از سامانه lms با آنها مواجه شوید.

جایگزینی سیستم مدیریت منابع انسانی

برخی از مدرسان و برگزارکنندگان دوره های آموزش آنلاین تصور می کنند که استفاده از سامانه ال ام اس به معنای بی نیازی از مدیریت منابع انسانی است. در همین راستا آنها اطلاعاتی از قبیل تاریخ تولد، اطلاعات سازمانی و اطلاعات مربوط به فراگیران و کارمندان را به سیستم ال ام اس انتقال می دهند. به یاد داشته باشید که نیازی نیست حجم اطلاعات را در سیستم مدیریت آموزش آنلاین بگنجانید.

تنها در صورتی باید این کار را انجام دهید که به اطلاعات مربوط به کارمندان و فراگیران نیاز داشته باشید. اگر برای ارائه محتوای آموزشی نیازی به این اطلاعات ندارید، حجم و حافظه سرور   سامانه مدیریت آموزش مجازی را به این کار اختصاص ندهید. شما برای تهیه محتوای آموزشی به حافظه موجود نیاز دارید.

غفلت از تولید محتوای آموزشی ارزنده

تفاوتی نمی‌کند که دوره آموزش آنلاین را برای کارمندان کسب و کار خود در نظر گرفته‌اید یا می خواهید این دوره را در اختیار فراگیران عمومی قرار دهید، در هر صورت باید به دنبال تولید محتوای ارزشمند باشید. تنها در صورتی که محتوای ارزشمند را در دوره آموزشی خود به کار گرفته باشید، می توانید از موفقیت دوره اطمینان حاصل کنید.

افراد به شیوه های متفاوتی می آموزند و یک محتوا برای یادگیری تمام فراگیران مناسب نخواهد بود. بنابراین باید آموزش‌هایی را در دوره های آنلاین خود در نظر بگیرید که برای تمام فراگیران مناسب باشد. محتوا باید به بخش های کوتاهی تبدیل شود. به این ترتیب کاربر با توجه به زمان و نیازهای خود از محتوای موجود بهره می برد. از این گذشته بهتر است همواره از محتواهایی استفاده کنید که از تنوع بالایی برخوردار هستند.

بهتر است از ترکیبی از محتوای متنوع استفاده کنید. ویدئوها، آزمون ها و محتواهای متنی تنها برخی از گزینه های پیش روی شما هستند. خلاقیت خود را به کار بگیرید و بهترین محتوا را برای درج در دوره آموزشی خود انتخاب کنید.

 

حضور چند مدیر برای برگزاری دوره

اگرچه سیستم های مدیریت آموزش آنلاین تعداد مدیران را محدود نمی‌کند، اما اینطور که به نظر می رسد بهتر است تعداد مدیران دوره محدود باشد. به این ترتیب مدیریت از انسجام بالاتری برخوردار است. این کار به شما اجازه می دهد که بدانید چه کسی محتواهای موجود را تغییر داده یا گروهی را از سیستم پاک کرده است.

 

فقدان انسجام لازم در دوره آموزشی

راه های ساده ای وجود دارد که به شما اجازه می دهد ابزارهای متفاوتی را برای دوره آموزشی خود به کار بگیرید. اگر به درستی از مزایای انسجام در سیستم آموزشی خود استفاده نکنید، به احتمال زیاد تا حد زیادی گزارش گیری را نیز از دست خواهید داد.

انسجام نیروهای کار می تواند تا حد زیادی بر بهبود کارایی کارمندان نیز بیفزاید. این امر به شما اجازه می دهد محتوایی را که تاکنون بررسی کرده اید، در اختیار تمام کاربران قرار دهید. گذشته از این کاربران هنگام ورود به شبکه های اجتماعی و دوره آموزشی با محتوایی یکپارچه روبه رو می شوند.

عدم آگاهی از تمام قابلیت های موجود در سیستم

به عنوان مدیر شما باید از تمام قابلیت های موجود در سیستم اطلاع داشته باشید. اگر با قابلیت های سیستم به خود آشنا نباشید و از عملکرد درست آن مطلع نباشید، نمی توانید به درستی از عهده مدیریت سامانه آموزش الکترونیکی برآیید. به یاد داشته باشید که این سیستم نوعی سرمایه گذاری است و اگر به خوبی از آن استفاده نکنید، از مزایای آن نیز بهره مند نخواهید شد

همه چیز را دشوار گرفته‌اید

به یاد داشته باشید که هدف استفاده از سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی ساده کردن روند آموزش است. بنابراین بهتر است تا جای ممکن، آموزش را دشوار نکنید. دسترسی به محتوا را به ساده ترین شکل ممکن میسر کنید. کاربر باید به سادگی محتوای مورد نیاز خود را بیابد. اگر می خواهید فراگیران را از سیستم خود دور کنید باید به دنبال راهی برای پیچیده کردن آموزش باشید. اما اگر به دنبال جلب رضایت آنها هستید باید محتوا را به سادگی در اختیار آنها بگذارید.

 

عدم پیگیری بعد از آموزش

برای سنجش و کنترل اثربخشی عملکرد سامانه آموزش مجازی ، بهتر است از تجربه و نتیجه کاربری فراگیرانی که از سامانه استفاده کرده اند مطلع شوید. این کار را می توانید با ارسال نظرسنجی انجام دهید. با پرسیدن نظرات کاربران در مورد سامانه ، به آنها نشان می دهید که آنها یک بعنوان شرکت کننده فعال در این فرایند هستند. و نظرات و پیشنهاداتشان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حتی می توان برای کسانی که بهترین راهکارها را پیشنهاد می دهند امتیاز و یا پاداشی را برایشان در نظر بگیریم.


 منبع : وستا

Powered by Froala Editor

Powered by Froala Editor

Powered by Froala Editor

Powered by Froala Editor

17 اسفند 1400