دلایل نیاز به سامانه آموزش مجازی برای آموزش چیست؟


 سامانه آموزش مجازی در کسب ‌وکار، پایانی بر مشکلات دست ‌و پاگیر سیستم آموزش سنتی و حضوری است که سبب می شود مسیر موفقیت و و یادگیری در کسب و کارتان هموارتر شود.از برجسته ترین دلایل نیاز  به سامانه lms اعتباری است که برای شما به همراه دارد. قبول مسئولیت راه ‌اندازی یک برنامه آموزشی کار خطیری است چه برای فراگیران در مراکز آموزشی و حتی برای کارمندان شرکت‌ها و سازمان‌ها. برای چنین کاری باید اشرافی گسترده بر کمبودهای و کاستی‌های احتمالی روند آموزش داشته باشید.

 

 آموزش مجازی، با توانایی انطابق بالا با انواع خواسته‌ها می‌تواند شیوه مناسبی برای آموزش به شمار رود. کارمندان با به ‌کارگیری دستگاه‌های دیجیتال در مکان و زمان مناسب، آموزش مورد نیاز را کسب می‌کنند. از همین رو است که دنیای یادگیری الکترونیکی جذاب است و هنگامی ‌که به آن پا می‌گذارید از تجربه آموزشی خسته نمی شوید.

شاید برایتان سوال شود که سامانه آموزش مجازی چیست؟ و بطور دقیق چه کاری را انجام دهد؟ و چگونه می‌تواند کارمندان یا فراگیران شما را خوشحال و راضی کند؟ و از همه مهم‌ تر آیا شما برای اجرای برنامه آموزش خود به این سامانه نیاز دارید؟

سامانه آموزش مجازی (سامانه lms)

سامانه ال ام اس یک برنامه نرم‌افزاری  آموزش پُرقدرت است که با آن می‌توانید دوره‌های آموزش الکترونیکی را ایجاد و مدیریت کنید. از دیدگاه تجاری این سیستم می‌تواند از ورود کاربر به سیستم تا انطباق او برای تسلط بر استانداردهای آموزشی لازم را مدیریت کند و البته همین تعریف کفایتی بر دلایل نیاز شما به این سامانه است.  هدف این سامانه، تجمیع تمام محتوای آموزشی شما به‌ طور منظم و طبقه ‌بندی شده در یک بستر است. به‌ عبارتی درحالی‌ که کاربران شما به انواع محتوای آموزش آنلاین شما دسترسی دارند هیچ چیز از چشم شما پنهان نخواهد بود و حداقل مزیت آن پایان سردردهای استرسی است.

شما در مدیریت و به‌ روزرسانی محتوای آموزش خود و بررسی تاثیر نتایج آن بر کاربران نظارت کاملی دارید و از اینکه قرار است فرآيندهای تعیین تکلیف و آزمون کاربران به ‌طور خودکار انجام شود خوشحال خواهید شد و حتی شاید دیگر دلایل نیاز شما به LMS را پیگری نکنید.

چرا به سیستم LMS نیاز دارم؟ 

اهمیت آن زمانی روشن می‌شود که شما ملزم به اجرای آموزش استاندارد یا مداوم در مکان‌های مختلف دارید. این استاندارد چنان مهم هستند که گویی شما بخشی از تجارت زنجیره‌ ای یا شعبه یک بانک هستید و هرگونه تخطی در روندها، نه تنها در نتایج آموزش مؤثر خواهد بود؛ بلکه در آینده کسب ‌و کار شما نیز تاثیر عمیقی می‌گذارد.

اگر می‌خواهید یک سامانه آموزش مجازی را راه ‌اندازی کنید خواه‌ وناخواه به LMS نیاز دارید مگر اینکه بخواهید چرخ را دوباره اختراع کنید یا با زورق کوچکی از میان اقیانوس عبور کنید. این سیستم در طول چند دهه اخیر به اوج تکامل خود رسیده و نمی‌گذارد اعتبار شما به واسطه آزمون و خطا خدشه ‌دار شود پس بررسی دلایل، نیاز شما به پیاده سازی سامانه آموزش مجازی و نشانه‌ هایی که باید جدی بگیرید با آینده کسب‌وکار شما ارتباط دارد.

دلایل نیاز شما به سامانه آموزش مجازی

به جرات می‌توان گفت نیاز به سامانه آموزش مجازی به‌ معنای نیاز به LMS است. از همین‌ جهت وقتی از خود می‌پرسید که من به این سامانه نیاز دارم احتمالاً قبل از آن به این احساس رسید که روش فعلی آموزش شما نتایج رضایت بخشی به همراه ندارد. برای اینکه احساس شما به یقین تبدیل شود و بدانید که آیا باید آموزش خود را به‌ صورت آنلاین انجام دهید.

پراکندگی آموزش ها از نظر زمانی و مکانی

برای تحقق آموزش در همه جا، سناریوهای متعارفی مطرح می‌شود. ارسال فیلم‌ها و پاورپوینت‌ها به فراگیران یا کارمندان بدون برنامه و عدم توانایی پیگری یا ارزیابی که در چند سال قبل بسیار مرسوم بود. سامانه آموزش مجازی با برعهده گرفتن اغلب مسولیت‌های شما در تولید و سازماندهی مطالب نقطه پایانی بر این هرج‌ ومرج خواهد بود. خبر خوب این است که می‌توانید با تکنیک‌های میکرولرنیگ به کتابخانه خود غنای بیشتری بخشیده و این فرصت را به کاربران دهید تا در زمان کمتری به مرور مطالب کلیدی بپردازند.

عدم استقبال کاربران

باید قبول کنیم که اگر آموزش‌های شما به ‌صورت نامنظم و بدون سازماندهی ایجاد می‌شود کابران نیز آنها را جدی نمی‌گیرند سامانه آموزش مجازی نظم آموزشی را برای شما به همراه می آورد و این یکی دیگر از دلایل  نیاز شما به LMS است.حتی امکان دارد همین واکنش را در افرادی ببینید که در دوره‌ ای ثبت نام یا در سمیناری شرکت می‌کنند. وقتی این تمایل به درگیری کاهش پیدا می‌کند ثمرات آن در بسیاری از بخش‌های دیگر همچون فروش و برنامه ‌ریزی تجربه خواهید کرد.

از آن‌ سو با تهیه سامانه آموزش مجازی قدرتمند به آسانی قادر خواهید بود که دوره‌های جذاب راه ‌اندازی کنید که فراگیران و کارمندان شما از حضور در آنها همچنین کسب نتایج خوب خوشحال و راضی باشند.

در یک سامانه ال ام اس استاندارد، تعامل نقش اصلی را بازی می‌کند و انواع سناریوها، شبیه ‌سازی‌ها، فرصت‌های یادگیری اجتماعی از بحث و تبادل‌ نظر گرفته تا انجام تکالیف مشترک به‌ راحتی در اختیار شما است. درعین ‌حال که می‌توانید یادگیری مبتنی بر مدرس محور را ادامه دهید فرصت اجرای یادگیری ترکیبی نیز فراهم است؛ اما این همه ماجرا دلایل نیاز شما به این سامانه نیست. شما در سامانه lms می‌توانید با راه‌اندازی جدول برندگان و مدال‌ها، روح تازه‌ای به سیستم آموزشی خود ببخشید تا با انگیزه مضاعفی برای موفقیت در دوره‌ها تلاش کنند، درحالی‌که به فکر برنامه‌ ریزی برای شرکت در دوره‌های آتی هستند.

پیگیری روند آموزش

هنگامی که یک سامانه آموزش مجازی در مجموعه پیاده سازی می کنید نیاز دارید بدانید که آیا کاربران از همان ابتدا به ساکن با شما همراه می‌ شوند و تا کجا با شما همراه هستند. چرا که برای مسئول آموزشی بسیار مهم است که بداند که فراگیران کدام قسمت‌های مواد آموزشی را متوجه نشده‌اند؟ آیا این منابع یادگیری کافی هستند؟ از همه مهم ‌تر آیا سطح  دشواری یا سادگی مطالب مناسب است یا نه؟ در یک کلام اصلا فراگیران از آموزش‌ها خبری می‌گیرند؟ 

با وجود سامانه lms ،  خبری از این نگرانی‌ها نیست و ابزار ارزیابی و گزارش ‌دهی آن تمام ابعاد پنهان روند آموزشی را آشکار می‌کند. اینجا درباره روندی فراتر از آزمون‌های سنتی صحبت می‌کنیم. یک ارزیابی عمیق از پیشرفت فراگیران با به کارگیری فیلم‌ها، بازی‌ها، تجربه سناریوی انشعابی و انواع شبیه ‌سازی که نه تنها معلومات فراگیران را به‌ چالش و آزمون می‌کشد بلکه می‌تواند بازخوردهای آن در لحظه را در اختیار شما قرار دهد.

به جرات می‌توان گفت حتی آنجا که کنفوسیوس (حکیم چین باستان) می‌گوید: آنچه را که شنیدم فراموش می‌کنم،‌ آنچه که می‌بینیم به حافظه می‌سپارم و آنچه که انجام می‌دهم درک می‌کنم، راهنمایی برای طی کردن فرایند های یادگیری است.

از آن گذشته ابزار گزارش ‌‌دهی این سامانه، با ارائه میزان حضور مشارکت، نرخ تحقق هدف و تعامل فراگیران بینش عمیقی درباره مزایا یا معایب شیوه و مسیر یادگیری به شما می‌دهد. شما متوجه خواهید شد کدام بخش از آموزش‌ها کار می‌کند یا کار نمی‌کند.

درادامه دلایل دیگری که نیاز شما به سامانه ال ام اس را توجیح می کنند را توضیح داده ایم.و اگر تمایل داشتید که اطلاعات بیشتری در حوزه آموزش مجازی کسب کنید، مجله تخصصی آموزش الکترونیکی می تواند شما را در مسیر یادگیری کمک کند.

افزایش هزینه های آموزشی

آموزش‌‌های سنتی، مناسب شرکت‌هایی است که نیاز به آموزش منظم نیروی کار خود ندارند یا آموزش‌های آنها محدود است؛ لیکن اجرای هر سطح آموزش به سرعت، شرایط غیرقابل کنترلی را ایجاد می‌کند و فهرست هزینه‌های آموزش شما افزایش می‌ یابد. لحظات تلخ این ماجرا زمانی است که این هزینه‌ها در حین اجرای دوره‌ خود را نشان دهند، نه قبل از شروع آن و راهی نیز برای تامین آنها نخواهید یافت.

از سویی دیگر سامانه ال ام اس در کاهش هزینه‌های آموزشی شما عامل موثری است. بسیاری از موارد فهرست هزینه‌ها مربوط به محل اقامت، مسافرت مکان آموزشی و... ناپدید می‌شوند و حتی هزینه‌های مربوط به اساتید و مربیان نیز کاهش پیدا می‌کنند.

این سامانه برای شرکت‌هایی که در حال تجربه مراحل توسعه هستند و یا هزینه‌های که نباید در فهرست مخارج سیستم آموزشی شما دیده شوند همچون یک فرشته نجات است؛ چرا که باعث می‌شود عملیات تعدیل نیرو به ‌واسطه افزایش هزینه به ‌فراموشی سپرده شود.

برگزاری دوره های آموزشی با گستردگی های زیاد

کافی است بخشی از آموزش شما برای افرادی باشد که خارج از مرکز آموزشی یا شرکت و سازمان شما هستند، آنوقت چالش بزرگی پیش ‌روی شما است. برخلاف تصور این اتفاق نادری نیست وقتی متوجه می‌شوید که می‌توانستید فرگیران بسیاری را جذب کنید؛ لیکن آنها از نظر زمانی نمی‌توانند با شما هماهنگ شوند .از سویی رفت ‌وآمدها علاوه بر صرف وقت، هزینه‌های بیشتری نیز به فراگیران تحمیل می‌کند که در عدم تمایل آنها به شرکت در آموزش‌ها بسیار مؤثر است. امروزه با وجود گسترش فناوری در زندگی این مسله جایگاه خاصی در برآوردهای موفقیت دوره‌های آموزشی پیدا کرده و حتی از افرادی که فاصله معمولی از محل آموزش‌ها دارند این صدای گلایه را خواهید شنید.

سامانه lms  این توانایی را دارد که به تمام مشکلات و چالش‌ها پایان دهد و محتوای آموزشی شما به‌طور یکسان و برای همه و در همه جا قابل استفاده باشد.

رعایت استاندارهای آموزشی

اجرای رویه‌ های آموزش بدون رعایت استانداردهای آنها به‌ خودی‌ خود چالش برانگیز است، چه برسد به زمانی که سطح آموزش‌ها تخصصی‌تری و حرفه‌ای‌تر می‌شوند. کنترل این روند و حفظ کیفیت آن می‌تواند یک مشکل سرسام‌آور باشد البته بدون استفاده از سامانه آموزش مجازی.

این از آنگونه دلایل نیاز شما به lms است که با آینده کسب ‌و کار شما ارتباط مستقیم دارد. توانایی بارز این سامانه، پیاده‌ سازی قدرتمند انواع تکنیک‌های آموزشی است. با رهیگری نحوه و زمان استفاده فراگیران از این امکانات به ابزاری قابل اعتمادی برای سنجش کیفیت پیاده‌سازی استانداردها دست پیدا می‌کنید و اهداف شما محقق خواهد شد.

اگرچه مطالعه دلایل نیاز شما به سامانه آموزش مجازی ، شما را مجاب به صرف هزینه خواهد کرد؛ ولی شما با این هزینه از مزایای یک سرمایه گذاری ویژه برخوردار خواهید شد.

سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی سیستم آموزش مجازی، به‌ معنای تامین نیروی کار مدرن، آموزش دیده، انعطاف پذیر و به‌ روز است. مزایای استفاده از این سامانه در همه بخش‌های سیستم آموزش، شرکت و سازمان شما تجربه خواهد شد؛ ولی تاثیر شگفت‌آور آن در بخش آموزش و توسعه و روح تاز‌ه‌ای است که به کارمندان و تیم‌های کاری شما تزریق می‌شود.

روش‌های جذاب و موثری همچون یادگیری ترکیبی،‌ میکرولرنیگ ، گیمیفیکیشن و... به‌ علاوه توانایی‌ های ارزیابی و ردگیری فراگیران جایی برای شک و تردید درباره بررسی  نیاز شما به سامانه آموزش مجازی نمی‌گذارد. این واقعیت گریز ناپذیری است که سیستم آموزش و یادگیری با وجود سامانه lms، تحولی بزرگ را با صرف هزینه‌ و وقت کمتری تجربه می‌کند.


   منبع : وستاPowered by Froala Editor

Powered by Froala Editor

Powered by Froala Editor

18 اسفند 1400